Delfi maailmas on väike aken, mille nimi on arvutiabi, sealt vahest saavadki inimesed abi. Otsustasin kirjutada pikema jutu arvuti hooldamisest, viirusetõrjest ja muust seonduvast.
Eelduseks on see, et su operatsioonisüsteem on XP, uuemaid asju mai jaga eriti ja kuna enamus inimesi kasutab hetkel veel seda siis kulub abi siin kõige rohkem ära. Selle jutu lugemise eelduseks on pisiasi, et teil võib aga ei pruugi olla probleem oma kalli masinaga. Ärge muretsege-kui pole, kyll tekib.
Alustaks algusest. Oletame, et teil on uus ja ilus just installitud operatsioonisüsteem XP, terve ja ilus ligipääs interneti, kust kurjamid teie masinat kohe kimbutama tahavad hakata.
VIIRUSETÕRJE. Ilma selleta neti minek on nagu paljalt meie talves ringi jalutada, te ei pruugi haigeks jääda aga oht on väga suur. Mina kasutan hetkel Avasti avast! Professional Editioni 60 päevalist katseaega, olen enne kasutanud ka selle programmi tasuta versiooni aga tahtsin teada, mida see rahaline endast kujutab(esialgu ei ole mingit vahet). Tasuta on saada muidugi päris palju erineva tasemega programme ja näiteks Teadja nime all kirjutav isik võib teile kuhjaga kiita Kaspersky antiviirust, mille prooviversiooni saate alla laadida siit. Veel on kyllalt levind AVG tasuta variant, mida ma kyll soovitada ei julge, mitte et tööd ei teeks aga tal kulub oma töö tegemiseks liialt palju energiat, lisaks saate kaasa tüütu lisandi, mis yhegile masinale tarvilik pole. Kui te googeldate antivirus siis saate vasteks päris mitu vastust, kuskil Digi vahel oli ka võrdlus, et milline ikka parim on aga selle väärtuses kahtlen ma pisut. Põhiliselt kõlavad läbi Nod32 ja Kaspersky tasulistest ja Avast tasuta progedest. Juhin tähelepanu selle, et Avast ei ole vabavara vaid vabalt kasutatav kodukasutajale. Ok pikk jutt s,, jutt. Oletame, et tirisite endale nüüd selle avasti. Eeldan, et arvutisse paigaldamisega saate ise hakkama. Kui ei saa, minge kursustele. Peale installi tahab masin restarti(tehke see) ja siis enne veel kui windows yles laetud on, teeb avast yle masina scänni, otsib kurjameid. Laske tal oma tööd teha, kui masin leiab viiruse siis autmaatselt ta seda ei eemalda, kui te seda soovite siis peate avama käsurealt (sealt alt paremast nurgast) paremklõps, Program setings, Confirmatsions ja sealt kaks esimest linnukest maha. Soovitan seda siiski mitte teha, sest ükski programm pole täiuslik ja halvimal juhul laseb see maha midagi olulist(parem karda kui ära kahetse:). Seega viiruse puhul tuleb see käsitsi eemaldada, programm pakub sulle lihtsalt variante, sellest valite delete või remove(ei mäleta praegu peast:)). Nih. Kui see protsess lõpuni jõuab siis laeb windows ennast üles ja teil on töötav viirusetõrje. Tõsi selleks, et see nii ka jääks, tuleb teie tasuta koopia ka registreerida, selleks pakub vast ise teile aknakese, kus kysib teilt, kas soovite aktiviseerida ja pakub võimalusi. Kui teil on täitsa puhas masin siis võite jätta selle bootimise aeg toimuva scänni ära aga omal vastutusel. Selleks vajutage lihtsalt Esc. Nüüd on teil viirusetõrje. Külmetuse eest olete kaitstud.
Paljud kasutajad hoiavad oma masinas ka teist viirusetõrjet, passiivses olekus aga ikkagi. Selline igaks juhuks kaitse on mõtetu. Kui te kahtlete oma tõrjes(miski on arusaamatult aeglane, varem palju avastanud programm on "vaikseks2 jäänud vms. siis on alati olemas online viirusetõrjed. Trend Micro , BitDefender .

Nih, teil peaks nyyd olema töötav viirusetõrje. Kysimustele võin vastata siin komentaariumis või delfis, sest kõikke ei jõua kirja panna ja kõike pole vaja ka. Teine pisiasi on Tulemüür. Mina kasutan hetkel Comodo nimelist tarkvara. Comodo pakub nii viirusetõrjet kui tulemüüri aga viirused jätaks ma teisele programmile. Juhin tähelepanu, et teie masinas on olemas Windowsi enda tulemüür-kasutu lulla aga parem ikka see kui mitte keegi;). Hetkel olen seda programmi kasutanud liiga lyhikest aega, et midagi väga põhjapanevat öelda. Peale installi tahab ta väga teie arvutist pahalisi otsida, mida te võite tal lasta teha, mul ei leidnud midagi. Kuna selle proge eesmärk on jälgida teie liiklust internetis, et keegi paha ei astuks sisse teie arvutisse, lihtsalt seetõttu et uks on pärani siis kasutage tulemüüri. Wikipedia räägib teile ,miks tulemüür hea on, pika jutu, kahjuks inglise keeles. Eesti keeles on põhjalik jutt siin. Mõned tasuta tulemüürid.
ZoneAlarm, Sygate. Seda viimast julgen ka kõige rohkem soovitada ja lähen ise tõenäoliselt sellele tagasi. Nende programmide suurim miinus on see, et tihti on neid tarvis välja õpetada-nad kysivad sinult, kas sa lubad yhel või teisel programmijupil netti minna. Enamus väljuvaid asju on vajalikud ja tavakasutajale tundmatud. Kui teil tekib kahtlus, millega on tegu siis googeldage antud programmi nimi, mis parajasti teie nõusolekut küsib. (kujul: näiteks svchost.exe), esimene vastus peaks teile ytlema millega tegu. Tavaliselt on need programmid suht taibukad ja väga kurja asja ei lasta läbi. Reaalajas toimivad kaitsed on seega teil olemas. Ärge nüüd rõõmustage. On kyllalt prahti, mis ikkagi läbi ronib. Neist väiksemate eemaldamiseks ja üleüldse üldise korra hoidmiseks on asendamatu ccleaner, millest ma kirjutasin siin lisan veel juurde, et cc on väike nupuke tools ja selle alt startup. Häiriv on ju, et teie arvuti käivitades hakkab tööle veel 28 erinevat programmi, millest enamust ei ole teil tarvis. Sealt saate öelda, millised võivad tööd teha ja mida pole vaja. Adobe pdf reader, winamp agent jne. ei pea mitte tööle hakkama koos arvutiga, mida vähem on seal asju seda kiirem on start. Viirusetõrjet jms. ärge siiski välja lülitage:).
Nüüd on kord käes pisikeste rotidel, kes kannavad põnevaid nimesid nagu bad cookie ja littlesantashelpertrojan jne-pisipahalised. Need on programmilapsed, mida te kõige enam kohtate. Nende vastu on olemas Ad-aware. Tirige alla, seejärel tõmmake alla ka uuendused ja tehke full scann, lõpuks pange pahade ette linnukesed ja vajutage remove. Tähtis on meeles pidada, et see programm töötab ainult siis kui te seda tahate, iseseisvalt ta prahti ei eemalda, te peate teda käskima. Sama tööd teed ka spybot. Kui te olete kõige sellega oma masina üle lasknud ja probleeme ei ole siis neid ehk ka pole:). Kui te teete seda aga probleemi raviks siis soovitan esmalt tekitada kõikidele kaitseprogrammidele uusimad uuendused siis teha arvutile restart ka selle aeg vajutada F8-t. Nüüd peaks teil avanema menüü, kus on olemas ka riba nimega Safe Mode. Käivitage see, peale käivitust küsib masin veel, et kas te äkki soovite taastada oma arvuti mõnes varasemas ajas(näiteks nende seadetega, mis teil olid eile või nädal tagasi). Kui otsest vajadust pole siis vajutage No ja saate sisse Safe modes töötavasse Windowsisse. safe mode on arvuti käivitamine turvalisemas reziimis. Jah teie ekraan näeb nyyd jube ja väljaveitatud välja aga see läheb peale restarti üle. Olete jõudnud safe modesse siis käivitage esmalt viirusetõrje, see võib töötada olenevalt teie kõvakettast väga kaua, seejärel eemaldage praht ccleaneriga ja siis töödelge masin üle ad-awarega. Tavaliselt saab nii lahti enamusest pahalistest. Teinekord on need kurjamid aga väga kavalad, peites ennast peaaegu võimatutesse kohatadesse, juhul kui need lahendid ei aita siis soovitan enda muret kuskil kurta. Kui te seda juba teete siis tehke seda võimalikult täpselt.
Niisama masina korrashoiuks tasub vahel kõvaketast defragmenteerida(tihendada). Selleks minge My Coputer C kettal paremklõps properties, sealt tools ja defragment now. Vajutage defragment. See peaks ilusti tööle hakkama kui teil on vähemalt 15% vaba kõvaketast. Kes soovivad tõsisemat tööriista siis kasutage tuneupi nimelist programmi. Põhjalikkusest on asi kaugel ja kes trykivigu loeb see jääb kiiresti impodendiks või ei saagi:D

Categories:

0 Responses "Kuidas kaitsta ja hooldada arvutit."